3 sayfanın 2. sayfası İlkİlk 123 SonuncuSonuncu
38 sonuçtan 16 ila 30 arası gösteriliyor.

Konu: Ses Yalıtımı

YILMAZ DOĞAN
    Tavan ya çok alçak olsaydı ? Tavanın yüksek olması yakınılacak değil bence sevinilecek bir durum. Bir cephesinin komple cam olması ise avantajlı yada dezavantajlı bir durum mudur ? Bunu projeyi, planı görmeden ve istenilenleri bilmeden anlamak biraz zor.

Konu ses yalıtımı olunca minimun kriterler bilinmeli. Düğün salonunun çevre yapılarla konumu değerlendirilmeli. Ve yapılacak tadilatta ne kadarlık bir bütçenin ses yalıtımı için ayrılacağı değerlendirilmeli. Ses yalıtımı ile ilgili kullanılacak malzemeler de geniş bir yelpazeye sahip ve genel de bu tür işlerde parça parça malzemeler ile değil, proje bazında bir bütün olarak çözülmelidir.

H. BUĞRA YAZGI

Sorunu belirlemek

Akustik ve izolasyon konusunda kavram karmaşası oldukça sık yaşanan bir durum. Öncelikle problemin ne olduğu ve yapıdan ne istenildiği açıkça belirlenmelidir. İstediğiniz akustiği düzgün bir düğün salonu mu yoksa yakın çevresine gürültü kaynağı olmayacak bir düğün salonu mu ya da her ikisi mi? Ses izolasyonu, akustik izolasyon, izolasyon malzemeleri, izolasyon çözümleri, ses yalıtımı, akustik yalıtım, yalıtım malzemeleri... sitesine bakabilir ve yardım alabilirsin. (Henüz tam anlamıyla tamamlanmadı) Sorularını ise akustikizolasyon@gmail.com adresine gönderebilirsin. Konunun uzmanı tarafından cevaplandırılacaktır.

H. BUĞRA YAZGI
    Ses yalıtımı konusunda bu bölüme yazılmış yazıları tekrar okudum ve yazılanların %90 ' ının hatalı bilgi olduğunu gördüm.
    Ülkemizde hala maalesef taş yünü, cam yünü, alçıpan, strafor köpük gibi malzemelerin ses izolasyonu yaptığı sanılıyor. Bu durum günümüzde kandırmacadan başka bir şey değil. Cam yünü, taş yünü satan firmalar yıllarca insanları ses yalıtımı yapıyoruz diye kandırdı ve kandırmaya da devam etmektedir. Knauf gibi bir alçıpan firmasının Almanya da olan ürünleri maalesef Türkiye' de yok, olanların değerleri de Almanyadakilerinin değerlerini tutmuyor. ( Knauf Türkiye ile Knauf Almanya web sitelerine bakın, göreceksiniz.)
    Sonuç olarak kataloglarındaki izolasyon değerleri ütopik rakamlar olmaktan ileri gidemiyor.
    Okullarımızda bu konunun eğitimini alamıyoruz ( Yüksek lisans yapanlar dahil ). Çünkü bu konunun ayrı bir uzmanlık alanı olduğunu kabullenebilmiş değiliz. ( Kabullensek dahi Türkiye' de eğitimi yok)
    Akustik düzenleme ve gürültü kontrolu konularında yardıma ya da bilgiye ihtiyacı olanlar lütfen AKUSTİK İZOLASYON adresini ziyaret etsinler ya da akustikizolasyon@gmail.com adresine mail atsınlar. Bu firmanın farkı,konunun uzmanı akustik mühendisi tarafından danışmanlık verilmesi ve ürün satmamasıdır. Satış kaygısı olmadığı için de illa bizim malzememizi kullanın gibi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Ses yalitimi konusunda sasirtici seyler yazilmis, Ses yalitimini önlemek icin önce sesin kaynagini bilmek gerekir. nasil her basagrisi aspirinle gecmiyorsa, ses yalitimida bir cözümle cözülmüyor, önce sesin nerden, hangi yoldan gectigini saptamak gerekir bundan sonra cözümler üretilebilinir.
    Tas ve cam yünü gibi ses yalitimi icin üretilen malzemeler var, bunlari Knauf sistemindede görebilirsiniz.
    Benim türkiyede insaatlarda gördügüm kadariyla ses önleyici sistemler cok az uygulaniyor, bunun icinde sonradan insanlar bilincsiz bazi cözümler uyguluyor, isi isolasyon malzemesini ses yalitimi icin kullaniyor.

H. BUĞRA YAZGI
    Ahagu arkadaşımız Knauf sistemlerinden bahsederken Almanya dakilerden bahsetmiş sanırım. Bilinmesi gereken şudur ki, Almanya da , hatta bırakın Almanya' yı tüm avrupa da ve Ruysa' da ve Türk Cumhuriyetleri'nde kullanılan taşyünü ve camyünü ile ülkemizde kullanılanlar farklıdır. Türkiye dışında hiçbir ülke yüzeyi camtülü ile kapatılmamış elyaflı plaka kullanmamaktadır, kullanılması yasaktır. Biz ise bu ürünü sadece fuarlarda görmekteyiz.
    Bunu dışında Almanya da kullanılan galvaniz profillerin kalınlığı ve yoğunluğu neredeyse bizim kullandıklarımızın 2 katı. Avrupa Knauf da yer alan ürünlerin çoğu yok. Standart alçı plakaların yoğunluğu bile bizim kullandıklarımızdan fazla.
    Fakat iş kataloglardaki detaylara gelince duvarların izolasyon performansı aynı görünüyor. ( bu arada kataloglarda yazılan rakamlar da sizi yanıltmasın, o detaylarla , hiçbir zaman o değerlere ulaşamazsınız.)
    Mimarlar olarak, malzemeleri sorgulamamız gerekir. Taş yünü ve cam yünü izolasyon yapar deniyor. O zaman ben de diyorum ki, nasıl yapıyor, ne kadar yapıyor, hangi formule göre yapıyor, ne kadar süre ile yapıyor? Bu soruları her meslek sahibinin sorması gerekir bence. Diğer türlü köşe başında malzeme satan nalburlardan bir farkımız kalmaz.

kaplama malzemesi 0,5 cm. ( örn; seramik vs.)
    harç 2 cm.
    yüzer şap 5 cm.
    ayırıcı katman 0,5 cm.
    ısı yalıtımı 3 cm. ( örn; cam yünü, taş yünü vs. )
    betonarme döşeme 10 cm.
    tavan sıvası 2 cm.

...
    Bu örnegi veren arkadasa bir sorum olacak, Betonarme 10 santim ? bunun icine demir dösenmiyormu? bu verdiginiz örnekle ses Yalitimi önlemeniz mümkün degil, darbe etkili ses yalitimini hic önliyemezsiniz. Isi yalitim malzemeside darbe etkili ses yalitimini önliyecek bir malzeme olmasi gerekiyor. örnegin 3 cm lik tas yünü kulandiginizda sap ve kaplama malzemesi altinda 1,5 cm olur agirlik nedeniyle, Can Yünü TSD 25/30 mm yani yük altinda kalinlik sadece 0,5 mm gerilemesi gerkiyor.
    TSD= Trittschalldämmung = darbe etkili ses yalitimi.

Knauf aslinda alci ,kirec (Gips) üreticisidir son seneler tekellesmeye gidilip bir kac sirketin satinalinmasiyla isolasyonuda el atmis durumda,
    Evet Almanyada Knauf sistemiyle calismistim, yalniz isolasyon malzemesi üreten Tas yün ROOCKWOL, ve cam yün ISOVER
    den kulandim.

Yalniz sunu belirtmek isterim uygulamada sesi yalitacak kontruksiyonlarin en asgariye indirilmesi gerekiyor. kullandiginiz malzemenin birim hacim agirligida önemlidir. En iyi malzemeyi dogru kullanmazsaniz bir ise yaramaz.

Alıntı Orijinal metin H. BUĞRA YAZGI tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Ahagu arkadaşımız Knauf sistemlerinden bahsederken Almanya dakilerden bahsetmiş sanırım. Bilinmesi gereken şudur ki, Almanya da , hatta bırakın Almanya' yı tüm avrupa da ve Ruysa' da ve Türk Cumhuriyetleri'nde kullanılan taşyünü ve camyünü ile ülkemizde kullanılanlar farklıdır. Türkiye dışında hiçbir ülke yüzeyi camtülü ile kapatılmamış elyaflı plaka kullanmamaktadır, kullanılması yasaktır. Biz ise bu ürünü sadece fuarlarda görmekteyiz.
    Bunu dışında Almanya da kullanılan galvaniz profillerin kalınlığı ve yoğunluğu neredeyse bizim kullandıklarımızın 2 katı. Avrupa Knauf da yer alan ürünlerin çoğu yok. Standart alçı plakaların yoğunluğu bile bizim kullandıklarımızdan fazla.
    Fakat iş kataloglardaki detaylara gelince duvarların izolasyon performansı aynı görünüyor. ( bu arada kataloglarda yazılan rakamlar da sizi yanıltmasın, o detaylarla , hiçbir zaman o değerlere ulaşamazsınız.)
    Mimarlar olarak, malzemeleri sorgulamamız gerekir. Taş yünü ve cam yünü izolasyon yapar deniyor. O zaman ben de diyorum ki, nasıl yapıyor, ne kadar yapıyor, hangi formule göre yapıyor, ne kadar süre ile yapıyor? Bu soruları her meslek sahibinin sorması gerekir bence. Diğer türlü köşe başında malzeme satan nalburlardan bir farkımız kalmaz.
    Size katiliyorum.
    Türkiyede en azindan internet üzerinden gördügüm kadariyla ayni malzemeler var, yalniz cok pahali, Uygulanan malzemenin nasil üretildigi, nasil uygulandigi, bir yangin da hangi zehirli maddeleri cevreye yaydigi gibi yani üretimden yikima kadar bütün süreclerin düsünülmesi gerekir bu ethik bir görevdir.
    Ne yazik ki knauf bütün pazari eline gecirmis gibi, Bazi Almanyada satilmayan veya kullanilmayan malzemeler türkiyede piyasaya sürülüyor.

H. BUĞRA YAZGI
    Yalniz sunu belirtmek isterim uygulamada sesi yalitacak kontruksiyonlarin en asgariye indirilmesi gerekiyor.

Burada ne demek istediğinizi anlayamadım. ' sesi yalıtacak konstrüksiyon ' ne anlama geliyor?
    Bu arada sanırım sizin de belirtmeye çalıştığınız gibi döşemelerde taşyünü ya da cam yünü izolasyon için kullanılamaz, hem ezilir, hem de zaman içinde toz haline gelir, biterler.

sesi yalitacak konstrüksiyonlar,
    Örnegin borular yerlestirildiginde baglanti kelepcelerinin borudan isolasyonla ayrilmasi, duvar icine yerlestirilirken duvarin fazla zedelenmemesi,
    Daire veya evleri ayiran duvarlarin icine boru, elektrik kablolarinin duvarlari fazla kirmadan yerlestirilmesi,
    sap ve kaplamanin duvardan tamamen ayrilmasi.
    En son Ahagu tarafından düzenlendi : 07-08-2007 16:49

ses yalitim

Ses Yalitimi ile ilgili eskizler-
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar  

eskiz 2
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar  
    En son Ahagu tarafından düzenlendi : 07-08-2007 17:38

...

Merhaba Ahagu ,

2005 senesinde vermiş olduğum cevaba hitaben bana bir kaç soru sormuşsunuz. Öncelikle şunu belirtmem gerekirse bu verdiğim yüzer döşeme örneğini 3 yıl önce okulda yapmış olduğum bir projede kullanmıştım ve tahmininizcede benim bunu belli bir araştırma sonucunda yazmış olmam gerekiyor. Bu detayı, şu an ismini ve tarihini net hatırlamadığım bir izolasyon kitapçığından aldığımı hatırlıyorum ki o kitapçığı bulursam yine sizinle paylaşacağım.

10 cm. lik betonarme döşemede de donatı kullanıldığını belirtmeliyim. Ayrıca yalıtım konusunda vermiş olduğunuz bilgilerde uygulama sırasında önemli bilgiler.

Kolay gelsin.
    Sen seni üzme !

H. BUĞRA YAZGI
    Ahagu' nun göndermiş olduğu 2. eskizi her ne kadar kavrayamamış olsam da ilk eskiz sesin, özellikle darbe sesinin nasıl yaıldığını gösteren iyi bir şema. Fakat sakın 1. eskizde kullanılan izolasyon malzemesini taşyünü ya da camyünü olarak algılamayın, bu malzemeler dünyanın hiçbir yerinde hiç bir literatürde ses izolasyonu malzemesi olarak geçmez. Aman dikkat!

Merhaba sayin etic,

elime bir kitap gecmisti yapi yayindan 6 baski, Mimarlikta teknik resim diye, bir göz attim bu kitaptada bu tür örnekler verilmis ne yazik ki isi ve ses yalitimi verdikleri örneklerde hic hesaba katilmamis.

[QUOTE=H. BUĞRA YAZGI;88558]Ahagu' nun göndermiş olduğu 2. eskizi her ne kadar kavrayamamış olsam da ilk eskiz sesin, özellikle darbe sesinin nasıl yaıldığını gösteren iyi bir şema. Fakat sakın 1. eskizde kullanılan izolasyon malzemesini taşyünü ya da camyünü olarak algılamayın, bu malzemeler dünyanın hiçbir yerinde hiç bir literatürde ses izolasyonu malzemesi olarak geçmez. Aman dikkat !?????? Anlamadim hangi malzemeler ? [/QUOTE]

Eskizler konuyla ilgili ses yalitimi yani!!

2. eskiz ikiz bir binanin duvarlarini örnek gösteriyor, burda duvarlarin arasina en az 3 santimlik isolasyon konuyor, Temeller ayrilmadigi icin Bodrum veya zemin katta ses gecirme tabandan kaynaklaniyor, R" w 60 dB dir üst katta ise 69 dB dir

1 eskizde soll tarafta sap ile beton arasinda isolasyon yoktur ve sag tarafta isolasyon vardir.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •