3 sayfanın 1. sayfası 123 SonuncuSonuncu
38 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Ses Yalıtımı

beys

Ses Yalıtımı

bina içi ses yalıtımı uygulamaları hakkında bilgi aramaktayım bu konuda tüm yardımlarınızı beklemekteyimşimdiden teşekkür ederim

gurk
    Size yardımcı olabileceğimizi düşünüyorum. ODE Yalıtım Danışma Ortağı bir firmayız. Ne tür bir ses yalıtımına ihtiyacınız olduğunu belirlememiz lazım ki malzeme tavsiye edebilelim. Dilerseniz gurkan@maviyapi.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. Saygılarımla...

Korayunal

Daire içi Ses Yalıtımı

Merhabalar,

Üst kattan gelebilecek olan konuşma sesi, Tv vs. türü gürültünün dairemize geçmesini önlemek için tavana direk uygulanabilecek ses yalıtım uygulaması araştırmaktayım. Bu amaca yönelik ne gibi bir malzeme kullanılabilir. Yardımlarnız için şimdiden teşekkür ederim.

Melody
    Ben de aynı şekilde alt komşumdan gelen sesleri engelleyecek bir yalıtım malzemesi aramaktayım. Gerçi yer halı kaplı ve bundan sonra birşey yapabilmem çok zor biliyorum ama yine de fikir almak istedim. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler....

ERSİNKAYA

ses yalıtımı

Ses ; sadece çarptığı yüzey vasıtasıyla iletilen bir hareket değildir... Söylemek istediğim; alt kat komşunuzdan gelen ses sadece zeminden mekanınıza etkimez...

Ses; taşıyıcı sistem üzerinde çok rahatlıkla ilerleyen bir dalga hareketidir. Duvarlar; içerdiği boşluklu yapı dolayısıyla taşıyıcı sistemden daha az ses iletkenliği özelliğine sahiptir.

Sesin, mekanlarımızda yarattığı rahatsızlığın önüne geçmek için (uygulama aşamasında) mekanların döşemelerinde yüzer şap uygulaması yapılır ve döşeme, taşıyıcı sistemden gelen titreşimleri iletemez...

Sizin bulunduğunuz durumda; sadece zeminde yalıtım uygulaması istenen sonuçları vermeyebilir. Duvarlarınız da ve de kirişleriniz de yine bir takım önlemler alınması sonucu kuvvetlendirecektir... Ama sizlerin de hakvereceği gibi -eski yapıları kapsamdışı tutarak- aslolan bu tür önlemlerin yapım aşamasında alınmış olmasıdır.

Öğrenciliğim de kendi evimizde bu tür bir problemi çözmek için eski pantolonları duvara yapıştırıp "bizim evin dilencileri " adını takmıştık... Eve her gelen bunların ceplerine birşeyler bırakmak zorundaydı ve 1. senenin sonunda ortaya sevimli bir enstalasyon çalışması kendiliğinden çıkıvermişti.

Ama bendir çaldığımızda ev sahibi yine de aşağıya iniyordu.

cihanaa

ses yalıtımı

merhaba, eski bir binada sadece tavan ve taban ses yalıtımı için alçıpan mı yoksa mineral yünleri mi (cam yünü, taş yünü) kullanmalıyım? hangisi daha etkili yalıtım sağlar? tavan ve tabana yaptığım uygulama ne derecede etkili olur? mineral yünlerle alçıpan arasındaki teknik- ekonomik farklar nelerdir? cevaplar için teşekkürler.

sorunu anladığım kadarıyla cevap vereyim.
    tabanda dediğin yalıtım derken büyük bir ihtimalle döşemeyi kastediyorsun. ve burada eski bir binadan bahsediyoruz. nasıl bir eski bir bina olduğu benim ilk aklıma gelen soru.
    örneğin bu bina eski bir iş hanı diyelim ve taşıyıcı elemanları betonarme olsun. bu binanın döşemesini yüzer döşeme olarak düşünebilirsin. şöyle ki, kesit olarak düşünürsek üstten aşağı ;
    kaplama malzemesi 0,5 cm. ( örn; seramik vs.)
    harç 2 cm.
    yüzer şap 5 cm.
    ayırıcı katman 0,5 cm.
    ısı yalıtımı 3 cm. ( örn; cam yünü, taş yünü vs. )
    betonarme döşeme 10 cm.
    tavan sıvası 2 cm.

...
    burada yüzer şap altındaki ayırıcı katman sebebiyle ses yalıtımı görevi yapmakta. örneğin, bir tekstil atölyesinde kesimhaneler üst katlarda bir yerde ise bu mekanların döşemeleri genelde yüzer döşeme yapılır ki alt katlara fazla ses gitmesin.
    ayrıyeten tavanda alçıpanla yalıtım derkende sanırım asma tavan demek istedin. döşemenin alt kısmında alçıpan panellerle asma tavan yaparak ve alçıpanın üstünde tavanda cam yünü kullanarakta ses yalıtımı yapabilirsin. ama dediğim gibi bu bina nasıl bir bina? burada bu önemi kazanmakta. bu arada bu anlattığım detaylar mevcuttur.
    maliyet konusuna gelince, yüzer döşeme diğerlerine nazaran daha masraflıdır. ama sesi iyi yalıttığı bir gerçektir.
    umarım yardımcı olmuşumdur. kolay gelsin !
    Sen seni üzme !

endymion

Ses Yalıtımı

Saygideger uyeler,

meslegimde cok yeni oldugum icin bilgi eksikligimi hosgurun lutfen..
    danismak istedigim konu: mekan ici ses yalitiminda kullanilan kursun plak denilen malzeme nedir? internetten arastirma yaptim ancak bir sonuc alamadim. Konuyla ilgili bilgilerinizi paylasirsaniz cok memnun olurum. Tesekkur ederim.

gurk
    Arkadaşlar, yukarıdaki mesajı bıraktıktan bir süre sonra ses yalıtımı yapmayı bıraktım. Bu nedenle artık ses yalıtımı konusunda yardımcı olamıyorum. Yardıma ihtiyacı olanlar ODE ile bağlantıya geçebilirler. www.ode.com.tr. Bir kaç arkadaşımızın benden yardım istemesi ve benim yardım edememem üzerine bu mesajı bıraktım. Syagılarımla...

erdincuguz

Ses Yalıtımı

herkese merhaba ben mimari projemde alt katta sinema üst katta kütüphane olacak şekilde bir yapı tasarladım ve bu ikisi arasında ses yalıtımı yapmam gerekiyor bana bu konuda yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşşkürler
    En son lumina tarafından düzenlendi : 09-05-2007 20:25

sinema salonu gibi geniş mekanların ses düzenlemesi, mekansal olarak ayrı bir uzmanlık alanı. Bu konuda ders almıştık hatırlıyorum. Mutlaka kitaplar da vardır.

size gereken sanırım öncelikle doğru bir ses yayılma tasarımı yapılmış bir sinema salonu, ardından buna ses yalıtımı yapılması.

Ses yalıtımı malzemeye göre özel hesaplar içerir. Konu ile ilgili verimli bilgiyi almak için bu konuda uzmanlaşmış bir firmadan yardım almak en doğrusu olacaktır.
    Yazı ve fotoğraflarımın her türlü hakkı bana aittir, alıntı yapmadan ve kullanmadan önce lütfen izin alın.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

nesseli

fikir vermesi açısından

Merhaba,
    İyi bir ses izolasyonu yapmak için sesi kaynağından kesmek gerekir. Yani sinema salonunun dört çevresini ve tavanını izole etmek gerekir. Sesin izole edilmesi ses dalgalarının ses yalıtım malzemesi içerisinde absorbe olmasıyla mümkündür. Yani seçtiğin malzeme ses dalgalarını sönümlendirmelidir. Taş yünü çok iyi bir ses yalıtım malzemesidir. Ama sinema salonu için yeterli olmayabilir ki üzeri kütüphane olacak. Taş yününün üzerine akustik ses izolasyon malzemeleri uygulaman gerekir. Sinema salonları için üretilmiş üzeri kumaş ya da deri kaplı, çok çeşitli alternatifler var. Thermaflex'in ses izolasyonu için uygun ürünleri var. Kolay gelsin..

nesseli

yardımcı olur sanırım

endüstriyel alanda çözümler: keçe, akustik sünger, izolasyon malzemesi
    www.cellofoam.com.tr

Ali Soyyiğit

Ses Yalıtımı

http://www.izoder.org.tr/

Bu adreste ızolasyon grubuna girersen zannediyorum sorularına cevap bulabilirsin.
    Selamlar

mutimar

Yüksek Tavanlı Mekan için Ses izolasyonu

Arkadaşlar ilk defa bir düğün salonu yapıyorum ve tavan çok yüksek,burdaki sesi nasıl kesebilirim.Üstelik bir cephesi komple cam yapılmış ve o kısmı bozmak istemiyorlar.Şimdiden teşekkürler:p

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •