2 sayfanın 1. sayfası 12 SonuncuSonuncu
16 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Rutubetli bodrum iç duvarlarında ne tür malzeme kullanılır ?

acbadi

Rutubetli bodrum iç duvarlarında ne tür malzeme kullanılır ?

Merhaba
    forumu rastlantısal olarak buldum ve bunca uzman varken bilgi aradığım bir konuyu sizlere sormayı uygun buldum.
    bodrumlar genelde hep yer altındadır küf ve nem içerisinde berbat yerlerdir. Bu tür alanları güzelleştirebilmek için iç duvarlarda ne tür malzeme kullanılır yani
    hangi marka ve isimdeki ürünler kullanılır ?
    Hatta nasıl uygulanmalıdır ?

aym@rt
    Bina temel ve bodrum perdelerini yeraltı suyunun zararlı etkilerine ve yeraltı suyu olmayan
    zeminlerdeki sülfat vb. etkilere karşı korumak üzere; bohçalama su yalıtımı yapılır. Bu uygulamalar bitümlü ve sentetik su yalıtım örtüleri ile gerçekleştirilir.

Bodrum katlı veya bodrum katsız olarak yapılan tüm binalar için "temeller" yapı güvenliğinin en önemli parçasıdır. Temeller tüm binanın yükünü taşıyarak, zemine iletirler. Bu nedenle temeller, bina kabuğunun en önemli bileşenidir denilebilir.
    Toprak altında kullanılacak su izolasyonu:
    ° Tuz, asit ve alkali gibi kimyasallara dayanıklı olmalı,
    ° Donma çözülme döngüsüne dayanıklı olmalı,
    ° Farklı oturmalardan etkilenmemen,
    ° Dolgu işlemi sırasında zarar görmemeli,
    0 Dolgu işlemine kadar bozulmadan açıkta kalabilmelidir.

Bina yapım sürecinde, diğer tüm yapı bileşenlerinde olduğu gibi; ama daha fazlası ile; temel tasarım ve uygulamasına özen gösterilerek güvenli temeller yapılabilir.
    Bohçalama su izolasyonu uygulamaları için TS 11758 /I göre üretilmiş polimer bitümlü örtüler, sentetik örtüler kullanılmaktadır.

acbadi
    Hızlı yanıtınız için çok teşekkür ederim ama zannedersem ben sorumu iyi yazamamışım.
    Bodrum duvarlarındaki nem ve buna bağlı küflenme durumunda bina dışından müdahale şansı olmuyor iç yüzeyden yapılabilecek her hangi bir uygulamayla bu sorunun üstesinden gelinerek yaşanılabilir alanlar yaratılabilir mi acaba?

turquoise
    Alıntı Orijinal metin acbadi tarafından gönderilmiş
    Hızlı yanıtınız için çok teşekkür ederim ama zannedersem ben sorumu iyi yazamamışım.
    Bodrum duvarlarındaki nem ve buna bağlı küflenme durumunda bina dışından müdahale şansı olmuyor iç yüzeyden yapılabilecek her hangi bir uygulamayla bu sorunun üstesinden gelinerek yaşanılabilir alanlar yaratılabilir mi acaba?
    Aynı sorunu gıda işletmelerinde depolarda yaşıyoruz,eğer bu sorunun cevabını bulabilirsek benim için de çok faydalı olacak ,cevap verenlere şimdiden teşekkürler...

rbkaldirim

Uygulama

Merhaba
    Bodrum katta yaşanan sorunlarının çoğunluğu dış etkenlerden dolayı gerçekleşmektedir.Yapılması gereken, eğer daha önceden yapılmış mevcut bir bina ise bodrum kat betonarme perde etrafı acılımalı, düz bir yüzey elde edildikten sonra ziftle sıvanmalı ve ardında 2 kat su yalıtım malzemesi yapştırılmalıdır. Daha sonra su yalıtımının ustune 5 cm kalınlığında straforla kapatıp briketle tuğlayla etrafı örülmeli toprakla kapatılmadır.Su yalıtım malzemesini topraktan 30 cm yukarıya kadar çıkması iyi olur ve yine su yalıtımı malzemesi temelden gelen su yalıtım malzemesinin üstüne bindirilmesi gerekir. Bu şekilde binanın dış kısmının dışarıyla bağlantısı kesilmelidir. (Not: Eğer temelde su yalıtım malzemesi kullanılmamış ise betonarme perdelerin etrafına yapılmış olan yukarıdaki işlemlerin tam randımanlı sonuç vermesi beklenmemelidir.)
    Daha sonra siz iç mekana ne tür malzeme kullanmak istiyorsanız kullanabilirsiniz.
    İyi günler...

rbkaldirim

Uygulama

Merhaba
    Bodrum katta yaşanan sorunlarının çoğunluğu dış etkenlerden dolayı gerçekleşmektedir.Yapılması gereken, eğer daha önceden yapılmış mevcut bir bina ise bodrum kat betonarme perde etrafı acılmalı, düz bir yüzey elde edildikten sonra ziftle sıvanmalı ve ardında 2 kat su yalıtım malzemesi yapıştırılmalıdır. Daha sonra su yalıtımının ustune 5 cm kalınlığında strafor konup briket tuğlayla etrafı örülmeli sonra toprakla kapatılmadır.Su yalıtım malzemesinin topraktan 30 cm yukarıya kadar çıkması iyi olur ve temelden gelen su yalıtım malzemesinin üstüne bindirilmesi gerekir. Bu şekilde binanın dış kısmının dışarıyla bağlantısı kesilmelidir. (Not: Eğer temelde su yalıtım malzemesi kullanılmamış ise betonarme perdelerin etrafına yapılmış olan yukarıdaki işlemlerin tam randımanlı sonuç vermesi beklenmemelidir.)
    Daha sonra siz iç mekana ne tür malzeme kullanmak istiyorsanız kullanabilirsiniz.
    İyi günler...

rbkaldirim
    Dışarıdan müdahele olmuyor derken biraz daha açabilirmisiniz.

birhan

pratik bir uygulama

Merhaba acbadi,
    İç mekanda yapabileceğin şeyler tabiki mevcut. Ama bu uygulamalar sadece nemin duvardaki etkilerini gizlemeye yarar, kesin çözüm değildir. Sana kendi evimde başıma gelen sorundan ve bulduğum çözümden biraz bahsetmek istiyorum. Muhtemelen işine yarayacaktır. Bir odamızın iki duvarı da toprakla temasta olduğundan sürekli nem ve küf sorunu vardı. Bunu çözmek için odayı içerden bohçalamaya karar verdik. Duvarlarda 4mm kalınlıkta kağıtla kaplı köpük kullandık. Bu malzemeyi duvara özel yapıştırıcı harcıyla yapıştırıyorsunuz. Üzerine de ister boya ister duvar kağıdı yapabiliyorsunuz. Biz 3 duvarı bu şekilde kapladık ve kağıtladık. Zeminde ise yerden ısıtma vardı ve zaten yalıtım köpüğüyle zemin kaplıydı. Size eğer zeminden su geliyorsa bu şekilde döşemeyi yükseltmeyi tavsiye ederim. Yerden ısıtma bizim için rutubeti önlemekte faydalı oldu. Ben bahsetiğim malzemeyi Bauhaus' tan aldım. 50x1000x0,4cm ebatlarında rulo olarak satılıyor. Uygulamayı yapalı 1 yıl oldu. Aradan kış geçti. Hiçbir küf, kabarma olmadı. En pratik çözüm olarak bunu önerebilirim. Çünkü rbkaldirim arkadaşımızın bahsettiği kökten çözüme ulaşmak malesef her zaman mümkün olamıyor. Kolay gelsin

özcanözman

dışarıdan müdahale imkanı olmayan bodrumda yalıtım

www.emulzer.com.tr adresli web sitemizin uygulamalar bölümünden aktarıyorum.
    başka yalıtım sorunları için de siteden faydalanabilirsiniz.

Bodrum Katların Su ve Rutubete Karşı İçten Yalıtımı (Beton veya Sıvalı Yüzeyler)

Bodrum katlar, yetersiz yalıtım, yalıtımın yıpranması veya betondaki çatlamalar nedeniyle zamanla rutubet ve hatta su sızdırma sorunlarına maruz kalabilirler.
    Yalıtımın dışarıdan yapılması daha sağlıklı ise de, bitişik nizam yapılar veya yüksek hafriyat masrafları gibi sebepler yüzünden bu her zaman mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda yalıtım iç yüzeylerden, negatif su basıncına dayanıklı Permo Chim Crystal uygulanarak çözülmelidir.
    Uygulama yapılacak yüzey temiz ve sağlam olmalı, yağ, pas, çimento köpüğü, boya kalıntıları, kür malzemeleri, kalıp yağları ve silikon gibi su itici malzemelerden arındırılmalıdır. Statik, yani binanın hareket görmeyen kısımlarındaki çatlaklar önce genişletilmeli, sonra nemlendirilerek Emülzer Latex’li sıva ve tamir harcıyla tamir edilmelidir. Dinamik, yani hareketli çatlaklar varsa, EMÜLZER Ankraj Macunu kullanılarak su geçirimsiz hale getirilmelidir.(bakınız: Bodrum Zemini ve Duvarı Arasından Gelen Sızıntının Durdurulması) Sivri uçlar ve yatay/düşey ek yerleri gibi çatlamaya uygun bölgeler pah yapılarak yuvarlatılmalıdır.
    Yüzey bol su ile iyice doyurulmalı ve uygulama boyunca nemli tutulmalıdır.
    Permo-Chim Crystal temiz bir kap içine konur ve fırça ile uygulama için 10 litre, mala ile uygulama için 7 litre su ile homojen bir karışım elde edilinceye kadar karıştırılır. (düşük devirli matkap ile yaklaşık 3 dakika).
    Daima su Permo Chim Crystal’e ilave edilmeli; tersi yapılmamalıdır.
    Katılacak suyun tamamı bir seferde değil, azar azar katılmalıdır.
    * Karışım yapıldıktan sonra 30-40 dakika içinde tüketilmelidir. Katılaşan karışıma tekrar su ilave edilmemelidir.
    * Permo-Chim Crystal fırça, rulo veya mala ile en az iki kat olarak uygulanır. Her kat bir önceki kat sertleşmeye başlarken, daha kurumadan uygulanmalıdır. Her kat, bir öncekinin sürme yönüne dik açı ile uygulanmalıdır.
    *çatlaklar üzerinde veya yatay/düşey birleşim yerlerinde derz bandı, sıva filesi vb. Taşıyıcı armatürlerle uygulama yapılmalıdır.
    *son kat uygulandıktan sonra yumuşak , nemli bir sünger ile yüzey düzeltilir.
    *uygulamadan sonra Permo Chim Crystal’in çabuk kuruması önlenmeli, 5-7 gün nemli kalması sağlanmalıdır. Bunun için nemli çuval, naylon, vs. Serilmesi veya betonun ıslatılması faydalıdır. Crystal, kür süresi boyunca güneş, don, rüzgar ve kötü hava şartlarından korunmalıdır.
    *Permo Chim Crystal üzerine boya yapılacaksa henüz yaş iken üzerine Emülzer Permo Stop katılmış sıva yapılmalı ve boya bu sıvanın üzerine uygulanmalıdır. Seramik veya fayans uygulanacaksa, taze uygulanmış Permo Chim Crystal üzerine direkt olarak fayans yapıştırıcısı sürülmelidir.
    *eğer Permo Chim Crystal kürünü almış ise, yüzeydeki kristaller Emülzer kireç ve tuz temizleyici ile silinmeli, üzerine sıva yapılmalı ve kaplama bu sıva üzerine tatbik edilmelidir.

acbadi
    Arkadaşlar yoğun ilginiz ve yanıtlarınız beni çok şaşırttı. Sorumun forumda aylarca tek başına kalacağını düşünmüştüm. demek ki hala iyi insanlar var yanıt veren her arkadaşa saygılarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum.
    Benim sorun yaşadığım bodrum neredeyse 2 metre yer altında bir tarafı cadde ve her iki yanında bitişik binalar var. tek bir tarafı ise bahçeye çıkıyor. Bu nedenle caddede bir hafriyat çalışması olanaksız görünüyor.
    özcanözman arkadaşın çözümü en uygun çözüm gibi şimdi web sitelerini ziyaret ediyorum :)
    Tekrar tüm yanıt yazan (izninizle) dostlarıma tekrar teşekkür ederim
    Ben de konservatuar mezunu biri olarak kendi alanıma uyan sorularınızda emrinizdeyim :)
    Sevgiyle kalın

rapsodyred

alçıpan uygulaması olabilir...

iç duvara su yalıtımı , dıştan yapılmadığı sürece anlamsız olur.

rapsodyred

alçıpan uygulaması olabilir...

suya karşı içten yalıtım kendi başına yetersiz , hatta bence gereksizdir. Mutlaka temelin açılıp , bodrum duvarlarına uygun görülen yalıtım yapılması gerekir.

Ama madem artık yapılacak birşey yok . Ama bodrum katı önemli bir işlevde kullanıyorsanız benim bir önerim olabilir. Öncelikle bodrum katınızı mümkün olduğunca hava alacak şekilde müdahaleler yapın.Pencereler büyütülebilirse , yada havalandırma kanalları açılabilirse iyi olur.
    Daha sonra iç duvarları alçıpan duvarlarla kaplayın.
    alçıpan duvarların alt ve üst kısımlarında , süpürgelik bölümlerinde ve tavana birleşen yerlerinde boşluk bırakın ve bu açık yerleri ızgara telle içten kapatın. Böylece nemli duvar önünde ayrı bir duvar oluşacak . alçıpan panelleri tutan metal profiller sayesinde arada boşluk kalacak ve en azından içte kalan alçıpan kuru kalacak. Alt ve üstten bıraktığınız boşluklar sayesindede duvarın nemden biraz olsun arınması sağlanacaktır. Duvar ile alçıpan arasına , ısı yalıtım malzemesi koydurmayın, boş kalsın.

Kolay gelsin...

Bodrum katlara ciddi biçimde nem ve su yalıtımı yapmayan ve bunu gözardı edenlere de , bu konu ders olsun...
    En son rapsodyred tarafından düzenlendi : 15-06-2006 17:21

Mel

Nemden "Göçmüş" Bodrumların kurtarılması

Alıntı Orijinal metin acbadi tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Merhaba
    forumu rastlantısal olarak buldum ve bunca uzman varken bilgi aradığım bir konuyu sizlere sormayı uygun buldum.
    bodrumlar genelde hep yer altındadır küf ve nem içerisinde berbat yerlerdir. Bu tür alanları güzelleştirebilmek için iç duvarlarda ne tür malzeme kullanılır yani
    hangi marka ve isimdeki ürünler kullanılır ?
    Hatta nasıl uygulanmalıdır ?

selamlar,

daha önceki arkadaşların yazdıklarına katılıyorum. Isı ve su izolasyonu yapılmamış veya eksik yapılmış yapılarda ortaya çıkan hasarların tam ve kesin olarak giderilmesinin tek yolu dışarıdan temel duvarlarının açılarak izolasyonun yapılmasıdır.

Eğer " bodrumu nasıl olsa bir yaşam alanı olarak kullanmayacağım ama böyle de pis bir görünüm istemiyorum" derseniz size bir ürün önerebilirim.

Delta PT ile bu tip duvarların tamiri mümkündür. Fileli tarafına içten yapılan sıva ile optik görünüm düzelmiş olur. Alt ve üst taraftaki havalandırma kanalları (altta en sağdaki resim)ile PT'nin arkasında kalmış olan nemli duvarın havalandırması sağlanmış olur. Ama bodrumdaki kötü nem kokusunun önüne geçilemez. Zira nemli duvarın bu şekilde sadece yüzü "tekrar bozulmayacak şekilde" tamir edilmiş olur.

]

Teknik uygulama broşüründe daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

http://www.doerken.de/bvf/tr/service.../TP-GMS_TR.pdf

Ama tekrar belirtmek isterim; eğer kokuya ve duvarın yavaş yavaş çürümesine karşı kesin çözüm isteniyorsa, temel duvarları dıştan mutlaka izole edilmelidir.

selamlar,
    Melih

kaan_art
    dış duvarın maruz kaldığı nemi kesmeden iç duvarlara yapılan uygulamalar çok başarılı olmuyor maalesef. değecekse eğer temelin açılıp bohçalama sistemi ile sudan ve nemden uzak tutulması gerek.

iymali

bodrum duvarına yalıtım

1 - NEM DIŞARIDAN GELİYORSA İÇERİDEN NEGATİF YALITIM MALZEMESİ SÜRÜLÜR. (örn..YKS 501)
    2 - İÇERİDEKİ NEMDEN YOĞUŞMA YAPIYORSA ki KARARMA VARSA SEBEP BUDUR İÇERDEN ISI YALITIMI YAPILMALI ( yerin durumuna göre 3mm - 5mm - 6 mm - 10 mm - XPS (bu kalınlıkları size temin edebiliriz) veya yeriniz daha müsaitse 2cm-3cm ve daha kalın XPS olacak şekilde içerden mantolama yaparsanız daha önce yazılmış gereksiz şeyleri yapmanıza gerek kalmaz.... Nasıl yapılacağını öğrenmek isterseniz bana mail atın..

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

2 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 2 ziyaretçi)