4 sayfanın 4. sayfası İlkİlk 1234
53 sonuçtan 46 ila 53 arası gösteriliyor.

Konu: Laserli ölçü aletlerindeki gelişmeler ve Total Station

vinan
    Sayin hebedebe
    Estagfurullah cok fazla tecrübem yok ama bu teknik isimizi hizlandirdi ayrica kolay ögrenilen bir program. Benim cok isime yariyor. Arazide plan ve kesit/görünüş eskizi çıkarmaya ihtiyaç olmuyor yerinde cizim yapildigi icin hatayi farketmenizde daha kolay oluyor.
    Arazide çizim yaparken plan ve kesitleri ve kesit gürünüsleri ciziyoruz.

Soru: "Bir mekandan 1 plan ve 2 kesit geçtiğini varsayarsak arazideki işleyiş nasıl oluyor?"

Cvp: Bir poligon agini önceden var yada hazirlamis oldugumuzu var sayalim totali bilgisayara baglayip planin gececegi yükseklikteki noktalari okudugumuz anda bilgisayarda cizim hemde ölcülen noktalari görüyoruz. Ayni seyler en kesit icinde gecerli.

Tachycad kullanımı sırasında çizgi birleştirmeyip sadece nokta ve nokta ismini dosyaya aktarma imkanı var bize bir protokol veriyor yani okunan hangi nokta, hangi pozisyondan okundugu, aci ve mesafesi,koordinati, yaziyor.Umarim sorulariniza cvp verebilmisimdir.
    Saygilar...

Sayin RedRapsody,
    Bu programlarla artik fotogrametri uzmani yada harita muh. olmaniz gerekmiyor cogu islemi program yapiyor.Bizim ancak düzgün bir resim cekmemiz gerek ve markerleri yapistirmak ve total ile ölcmek ardindan resim ve ölcülmüs noktalari baglamak hertürlü dijital ve analog resim makinesi kullaniliyor metrik makina sart degil.Cünkü bu programda (Photoplan) istediginiz makinayi kolayca kalibre edebiliyorsunuz.(Photoplan ile kalibrasyon baslikli bir kanu yazmistim.) Ayrica bu islemler autocad'de yapildigi icin 2.5 boyutlu model olusuyor. Bu demekki Orbitle perspektif görünüsüne gecerseniz duvarlar x y düzlemine diktir yani hersey tam yerinde. resimler oryante edilmistir.
    Illaki kroki tutmaniz gerekmiyor. kullandiginiz programa göre degisir ama bir genelleme yapamayiz cunku tutmama gerek kalmiyor kroki cizene kadar hakiki durumunu tatol ile 1/1 ölcekte ciziyorum.Yerinde ve ölcekli bir cizim yaptigim icin yapiyi daha iyi anliyorum. Siz hangi yöntemi kullaniyorsunuz (düzlemsel-fotogrametri mi , stereo-fotgrametri mi ......) ? Ayrica neden yüzeyleri ayrı ayrı kordinat sistemine aktarıyorsunuz? Biz kesitimizi yerinde aliyoruz. Eger 3DMax'te almaya kalkarsaniz bu demekki bu yeni bir program(lisans) ve yeni bir islem yapmam anlamina geliyor. Ayrica bu dedikleriniz Autocad 2008'de de yapiliyor (modelle yapma konusu).
    Saygilar
    En son vinan tarafından düzenlendi : 05-04-2008 12:00

RedRapsody
    Alıntı Orijinal metin vinan tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Siz hangi yöntemi kullaniyorsunuz (düzlemsel-fotogrametri mi , stereo-fotgrametri mi ......) ? Ayrica neden yüzeyleri ayrı ayrı kordinat sistemine aktarıyorsunuz? Biz kesitimizi yerinde aliyoruz. Eger 3DMax'te almaya kalkarsaniz bu demekki bu yeni bir program(lisans) ve yeni bir islem yapmam anlamina geliyor. Ayrica bu dedikleriniz Autocad 2008'de de yapiliyor (modelle yapma konusu).
    Saygilar
    1-Elbette stereo fotogrametri.Pictran zaten bu iş için tasarlanmış bir program, bu yüzden de biraz karmaşık. Yüzeysel fotogrametri dediğiniz msr gibi aslında harita için olan yazılımlar sanırım.
    daha önce kullanmadım.
    Fotoğraf makinası kalibrasyonunu nasıl yaptığınızı anlayamadım.Size makina kalibre edilmiş olarak mı geliyor, yoksa siz mi yapıyorsunuz kalibrasyonu. Çünki biraz teknik bir iş, ben yapamıyorum açıkçası.Herkes kalibrasyon yapamaz.
    Kalibrasyon yapabileceğiniz bir düzeneğiniz mi var?
    2- yüzeyleri A-1 A2 A3, B1 B2 B3 gibi her yüzeyi farklı isimlendirerek alıyoruz, bu 3d çizim aşamasında karmaşayı engelliyor.
    3- 3D maxi örnek olarak söyledim, biz de autocadte katı model haline getirmekle yetiniyoruz rölöveyi genellikle. Ama katı modelleme programlarıyla çok daha iddialı anlatım yapılabiliyor.

kesiti yerinde alma işi aklıma yattı. Ama biz rölöveyi 3D düşünüyoruz, bu yüzden hiç gerek duymadık kesit noktasından geçen nokltalar almayı.
    Ben teknik olarak detay yazıyorum ama konunun çok başındayım aslında, her türlü öneriye açığım...Mühendislik geçmişimden dolayı belki bazan teknik detaylara çok takılıyorum.

vinan
    Cevaplariniz icin tesekkürler. Kalibrasyon icin daha önceden PhoToPlan ile lens kalibrasyonu diye bir yazi yazmistim ayrica farki görebilmek icin fotografta göndermistim. PhoToPlan'in lens kaibrasyonu icin özel bir fonksiyonu var.
    Saygilar...

TotalStation ile okunan noktaları çizgi olarak Autocad e aktaran lisp üzerinde çalışıyorum. Denemek için kullanabileceğim ve yaklaşık yüz adet noktadan oluşan bir .txt uzantılı dosya gönderebilecek kimse var mı?
    .......__...Murat Çağıl
    /\/\/`|....Kamu yapıları yarışmayla projelendirilmeli.

cmuharrem

alet datası dxf

Bu alet datasını ve aktarım programını verirseniz.İnceleyebilirim .Yardımcı olmaya çalışabilirim.

İyi günler

MUHARREM COŞKUN
    Harita ve Kadastro Mühendisi
    OĞULGÜÇ Mühendislik Harita Bürosu
    Keklikpınarı Mah.Dikmen Cad. (32.) 228.Sokak
    Turtaş Sitesi A 8 Blok No:33 D.32 Çankaya ANKARA
    Tel :0 312 476 39 62 Fax: 0 312 475 73 62 GSM: 0 533 3750023 0 542 7209138
    E mail: cmuharrem@mynet.com ogulgucharita@yahoo.com
    MSN:cmuharrem@hotmail.com

SERDARKIZIL
    özellikle rölöve alaninda çigir açan mekan tarayicilari tüm detaylri ile mekani tüm formatlara uygun analiz etme kabiliyetine sahip,bende bunlardan almayi düşünüyorum....bu konu ile ilgili bahsedilen hizalayicilar teraziler ve diğer ekipmanlar ise artik storlarda peynir ekmek gibi satilcak düzeyi çoktan geçti..kesin kayideler içeren bu cihazlar...hata riskini minimum düzeye indirgiyor.çeşit ve marka bağlaminda da ülkemizde salt teknik malzeme satan dispiritör firmalar ve bauhaus gibi işletmelerde mevcut.kullanilmasi artik erzem olan temiz iş çikaran cihazlar..
    En son SERDARKIZIL tarafından düzenlendi : 14-08-2008 19:14 Nedeni: YAZIM HATASI

cmuharrem

hata

benzer iş yapmış kişi bulmaz iseniz benzeri sorun yaşamanız gayet doğal. yada kendi başınınıza isiş yapabileceğinini sanıyorsanız....
    Benim yıllarım farklı marka alet satışı ile geçti.yazılımlarıda iyi bilirim.Ciddi bir firmadan destek alın.Neleri görmek istiyorsanızaçık net belirtmeniz işin uzmanına yeterli

Arkadaşlar merhabalar. Leica model smart station almak istiyoruz. Ancak Bu konuda acemiyiz. TS09 model bir total station mı yoksa GPS entegreli bir Smart Station mı almalıyız?

Kazı çalışmalarında kullanılacaktır. Yani arazi engebeli olacaktır.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •