4 sayfanın 1. sayfası 1234 SonuncuSonuncu
53 sonuçtan 1 ila 15 arası gösteriliyor.

Konu: Laserli ölçü aletlerindeki gelişmeler ve Total Station

Laserli ölçü aletlerindeki gelişmeler ve Total Station

Efendim

artık şerit metre kullanmak büyük bir rölöve işini aydınger üzerine direkt rapido ile çizmek gibi bir durum alır oldu.

Şerit metre çok hatalı ölçüyor. Ve çok uzun mesafeleri ölçemiyor.

Onun yerine konulardan birinde laser metre hakkında link verdim.
    Gavuracada "laser distancemeter" biz de tam oturmamış ama lazer metre, lazer uzaklıkölçer deniyor. (vatani görevlerini yapan Trabzonlular esprisi çok tutmayacaktır)

Bende var olan disto Lecia marka'nın en gelişmiş versiyonunun linki şudur.

http://www.leica-geosystems.com/cpd/.../lgs_63102.htm

Ama bu firmanın totolstationları da vardır. Bunlara kıasaca TPS deniyor.
    benden daha iyi bilenler vardır ama bence TPS'lerin en önemli özellikleri profosyonel bir ayakla gelmeleri. Optik olmaları. Ve artık merkez için işaretleyicilere gerek duymamaları.

Lazet metreler ise uzaklık ölçüyorlar sadece.Ama yine bir ayağa bağlanıp çeşitli nokta atışların sinüz cosinüsleri ile olmayacak açılardan olmayacak uzaklıkları ölçebiliyorlar. Hafızaları var. Bluetooth ya da wireless haberleşiyorlar diğer aygıtlarla.

Fiyatları en ucuzları 750 ytl ile en pahalıları 3000 YTL arasında.

TPS'ler ise çok daha pahalı. Kocaman aletler.

Bir de ses ile ölçenler var. Onlar çok yanılıyorlar. Onlar da lazer var ama hani şu coluğun cocuğun anahtarlık olarak satılan lazer işaretleyici var uçlarında ses dalgaları gönderip alıyorlar. ama mesafenin arasında ufacık bir şey ölçüyü bozuyor. Onlar da 60 YTL ile 300 YTL arasında fiyatlardalarç Ama tavsiye etmem.

Daha fazla bilen buyursun.

konunun takipçisiyim

bu konu beni çok heyecanlandırdı,
    6 yıl önce kullandığım lazer uzaklık ölçerlerin performansı çok iyi değildi. Örümcek ağı gibi kirlerle karşılaşıldığında ya da günışığında tam ölçü alamıyorduk.
    Ama bu yeni nesil alet bayağı becerikli görünüyor. Bir kullanan olarak sizden biraz daha detaylı bilgi alabilir miyim?
    mesela sin ve cos hesaplarını kullandırarak ölçüm yapmak ne kadar pratik?
    bir de cadle ilgili bir açıklamanız varmış, nerede ?
    Yazı ve fotoğraflarımın her türlü hakkı bana aittir, alıntı yapmadan ve kullanmadan önce lütfen izin alın.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Açıkçası hayal kırıklığına uğradım. Koruma ve Restorasyon konu başlığına böyle bir yazı yazmak gerçekten üzücü.

Ancak görüyorum ki bu işle uğraşan zaten sınırlı sayıda insan varken, yapılan işler göze hoş da görünse aslında teknik açıdan çağı yakalamanın çok ama çok gerisindeyiz.

Ben sadece 3-4 yıldır bu işin içerisindeyim, sizler kadar tecrübe sahibi olmam mümkün değil haliyle.

Bu zaman içerisinde ne lazermetre ne de şerit metre ile herhangi bir iş yapmadım. Çalıştığım yerde kullandığımız sistem 3 yıl öncesine kadar eski model teodolit ve nivelman ile ölçüm yapmaktı. Önce yatay ve bazen de düşey açılar okunur, daha sonra şerit metre ile mesafe ölçümü yapılırdı. Daha sonra da kesit okumaları vs. yapılırdı. Bu sistemle sadece bir kez çalıştım. Sonrasında da total station ile ölçüm yapmaya başladık.

Şerit metre tarihe karışalı çok oluyor haklısınız. Ancak lazermetre denilen şeyin de şerit metrenin biraz daha zamandan kazandırıcı versiyonu olduğunu düşünüyorum. (Haksız olabilirim, çünkü elime lazermetre almışlığım dahi yok şimdiye dek.)

Üzüldüğüm nokta şu:

Çalıştığımız projeler (ve sizin de çalıştığınız projeler) bir benzeri olmayan, korunması gereken kültürel miras eserleri. Bu işe gereken saygıyı göstermek bence yapının olabildiğince doğru belgelenmesinden geçiyor. Sağlıklı bir Restorasyon projesi için sağlıklı bir ölçüm tekniği ve sonuçta sağlıklı bir rölöveye ihtiyaç var.

Artık elimizde kağıt kalem yok, hemen herşey bilgisayar ortamında çalışılıyor ve çıktıyı 1/50 ölçeğinde dahi alsak aslında bizim çizdiğimiz şey 1/1 ölçeğinde. Ve ben üzülerek görüyorum ki, çoğumuz bunu önemsemiyoruz. Çoğumuz hala eskiden kalma yöntemlerle (don lastiği ve hortum yöntemi) ya da o yöntemlerin uyarlamalarıyla (lazermetre vs.) iş görüyoruz.

Ayasofya hocam lazermetreyi överken “Çok ciddi tavsiye ederim. Fotogrometri ayrı bir kavram total station işi çok profesyonel ama bu bence çok uygun” diyor. Uygun olanın zaten profesyonel olması gerekmez mi? Çok profesyonel olandan neden kaçınıyoruz?

Şimdi biz "Laser Scanner" teknolojisini kullanabilmek için uğraşıyoruz. Birçok kaygımız var bu konuyla ilgili, ancak çağı yakalamak ve ölçüm hassasiyetini artırmak için bunu yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu işlerden çok mu para kazanıyoruz da bunları kullanabiliyoruz? Kesinlikle hayır. Sadece yaptığımız işe saygı duyuyoruz ve bunun için gereken hem maddi hem de manevi emeği harcamaktan kaçınmıyoruz.

Gerek yapı teknolojilerinde gerekse ölçüm tekniklerinde artık çağı yakalamamız dileğiyle..
    with your halo slipping down..

sayın hebedebe

rapido ile uzun seneler çizim yaptım.
    Daha sonra bilgisayar ile, kalem plotterlar ile, püskürtmali plotterlar ile,

metre ile ölçüm yaptım, lazerle de, sesle ölçüm yapan aletler ile de, nivo da kullandım hortum da.
    total station kullanmadım ama bunu kullanan profesyonel şirketlerle çalıştım.

Ama ne kullanırsam kullanayım projelerim aynı kalitededir. Bu aletler en iyi olasılıkla benim işimi kolaylaştırır. hazırlama süremi azaltır.

çalıştığım binalara çok saygı duyarım, medresesini çizdiğim aylarda Mimar Sinan sık sık rüyama da girdi.
    size hayalkırıklığı yaşattığımız için de ayrıca üzgünüm....
    Yazı ve fotoğraflarımın her türlü hakkı bana aittir, alıntı yapmadan ve kullanmadan önce lütfen izin alın.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Alıntı Orijinal metin phin tarafından gönderilmiş
    Ama ne kullanırsam kullanayım projelerim aynı kalitededir. Bu aletler en iyi olasılıkla benim işimi kolaylaştırır. hazırlama süremi azaltır.
    Ben kalitesiz işler çıkıyor demiyorum, zaten böyle bir şey söylersem çok ayıp etmiş olurum. Ancak bu aletler sadece yapılan işi hızlandırsın ya da kolaylaştırsın diye değil, hassasiyeti artırmak için kullanılır, kullanılmalıdır. Yeniliklere daha fazla açık olmamız gerektiğini düşünüyorum. Birileri bir sistem üretiyorsa bunun tek nedeni işleri kolaylaştırmak olmayabilir.

Vaktim olduğunda TDS (Tripod Data System) ve HDS (High Definition Scanners) hakkında daha çok yazı yazmayı planlıyorum. Tabi HDS teknolojisini öncelikle benim de öğrenmem gerekiyor.
    with your halo slipping down..

fernando
    merhaba
    burdaki mesajlara baktığımda tekniği çok iyi bilen ama proje deneyimi çok olmayan ile proje deneyimi çok olmuş teknolojiyi çok iyi bilmiyen iki tür görüyorum.

bir hamamı ele alalım. TotalStation olmadan rölövesini alamazsınız. Çünkü pencere çok azdır ya da yoktur, duvar kalınlığı, kubbe yüksekliği yada kalınlığı gibi ölçümler ancak biribirine bağlı poligonlarla yapılmış reflektörsüz totalstationlarla yapılabilir.

Ancak her yapıda olduğu gibi hamamlarda da totalstationlarla ölçülemeyecek WC gibi küçük hacimler olabilir. Örneğin camiilerde minare içleri gibi.

Bu kısımlarda da şerit metre, lazer metre ihtiyaç olan ne varsa o kullanılır. Eğer ahşap detayı alıyorsak da profil tarağı ya da tahta metre kullanılabilir.

Şimdi tahta metre kullandık diye teknolojiyi takip etmiyor olacak değiliz. TotalStationla ahşap detayı alabilen ben daha görmedim. Ayrıca bilgisayarda olsa projeleri çizenler insanlar!

güzel tespit

güzel bir tespit olmuş, proje bilen ve teknoloji bilen ayrımı. Aslında bu bile biraz sert bir eleştiri.

Ben daha çok bir konuda kesin yargıya varılmasına karşıyım.

Mesela fotogrometri ve diğer tespit sistemlerini araştırıken gördüm ki, bunlar da başlı başına birer uzmanlık, eğitim ya da disiplin. nasıl söylemek isterseniz.

sadece rölöve almak değil, başka tespit yöntemleri de var, hatta rölövenin yeterliliği büyük bir tartışma konusu. Sadece yapının değil statiğinin de rölövesinin çıkarılması gerekir aslen vs vs

Gelişmiş teknikler hakkında bilgiye açığım. Açıklamalarınızı merakla bekliyorum.

Ama lütfen eleştiriden önce yapıcı öneriler....

hassasiyet konusuna gelince, bir yerde dur demek gerekiyor,
    beklentilerimiz artık;
    büyük bir hızla mimari restorasyondan arkeolojik çalışmalara doğru gitmekte.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Korumacı
    Sayın Fernando'nun belirttiği üzere rölöve çıkarılmasında büyük yapılarda eletronik ölçüm aletleri kullanmak bir zorunluluk.Eskiden de böyleydi fakat teknoloji elvermiyordu.Artık daha hassas ölçümler yapılabilir, bu da demektir ki rölöve alınması konusunda eski ölçütler aşılmıştır.Bugün yavaş yavaş rölöve ihalelerinde fotogrametri veya benzeri elektronik ölçüm sistemleri zorunlu tutuluyor veya tercih sebebi sayılıyor.Mimarlık bu nedenlerle arkeolojiye benzemek durumunda ise benzesin çünkü bu tür gelişmelere oldukça ihtiyacı var mimarlığın.

Rölöve konusunda tarihsel bilgim beni yanıltmıyorsa, rölöve çıkarma hakkı bir zamanlar mühendisler ve mimarlar arasında ciddi bir çekişmeye neden olmuş ve sonunda mimarlar bu hakkı elde etmişlerdi.Fakat işler değişiyor gibi artık.Örneğin bir total station örneği verilmiş, bu alet ile sadece "bir kişi" tüm yapının rölöve ölçümlerini alabilir.İkinci bir kişiye gerek olmadığı gibi mimara da gereksinim var mıdır tartışılır.En azında bugün olmasa da yakın gelecekte rölöve işi için mimara gerek kalmayabilir.Çünkü makinanın yatay ve dikey tüm açıları alıp tüm noktaları konumlarına göre yerleştirmesinden sonra, noktaların autocad gibi yazılımlara atılıp birleştirilmesi işi kalmaktadır sadece.

Örneğin yakın zamanda büyük bir yapının rölövesini hazırladık.Bunu yaparken hem fotogrametri (cephede) hem de yansıtmasız total station (elektronik ölçüm istasyonu vs. gibi bir ad bulmak gerek buna) kullandık.Sayın Fernando'nun dediği gibi başka türlü sağlıklı bir rölövenin çıkması imkansızdı.Zaten yapının önemli bir yerde olmasına rağmen rölövesinin bugüne kadar yapılmamış olması sanırm bu yüzden.Her türlü detayı almanız mümkün.Bunun yanında çok az yerde el ölçümlerine başvurduk.Eskiden olsa pek çok "yedirmenin" yapılması dolayısıyla bir belgeleme işi olan rölövenin bu niteliğinden ödün verilmesi gerekecekti.

Yüksek çözünürlüklü tarayıcılardan bahsetmiş bir arkadaşımız.Bildiğim kadarı ile epey pahalı bir alet ve Büyükşehir Belediyesi bu tür bir alete sahip.Bildiğim kadarı ile herhangi bir cephe, tavan ya da taban detayını çok yüksek çözünürlükte en ince detayına kadar aktarabiliyor.Özellikle ince kabartma ve motif olan büyük yüzeyler için bulunmaz bir alet.Tüm yapının dıştan taramasını sanırım yapamaz çünkü belli bir yakınlıkta durması gerekiyor aletin.

fernando
    3 boyutlu tarayıcılarla ilgili deneyimimi paylaşmak istedim. 3D Laser Scanner kendi aküsü digital kamerası ve tarayıcısı olan bir alet fiyatları 300.000-500.000$ arasındaydı bildiğim kadarıyla. Yaptığınız ayara göre karşısındaki yüzeyi belirli aralıklarla tarayan bir alet üzerinddeki dijital fotoğraf makinası sayesinde okuduğu noktaya kendi rengini vererek gerçeğe yakın bir doku oluşturuyor. Bu kısma çok çok iyi

Ancak kurula bunu laptopla göstererek proje geçemeyeceğine göre yada uygulama yapılamayacağına göre sorun projeye dökülmesinde. bu konuda hergün kendilerini geliştiriyolar ancak bildiğim kadarıyla tam uygulanabilicek durumda değil. Yapılacak yatırımın büyüklüğü de gözönüne alındığında bu teknolojinin biraz daha olgunlaşması gerektiği kanaatindeyim.

sevgili hebedebe
    en profesyonelinden kaçtığımız filan yok
    ki ben hani çok zenginmişim ki aldığım alet ile övünüyorum imajını vermemek için elimden geleni yapıyorum

Eşim Handan Şen KÖKSAL'ın kendisi gibi Restoratör Yüksek lisansı almış mimar arkadaşı Öznur Arı BİLGE ile aldıkları camii rölövesinden kazandıkları parayı duysanız gülersiniz. Yani biz kendimiz için gitti o lazer metreyi aldık.

Yani neymiş lazer tararyıcı almak bizim için bir hayal ben kimseyi rencide etmemek için reklam olmasın diye çabalarken profesyonelden kaçmaktan bahsediyorsunuz.

ben istemem mi kurcalamaki O lazer metreyi bile takla atacak hale getirmek için çabalıyorum. Kuracalıyorum da kurcalıyorum.

Ben iyi niyetle haber vermek istemiştim.Restorasyon yüksek lisansı yapıp kaliteli şerit metresi olmayan çocuklar bilirim. Onlara hava atmak olmasın diyeydi. BU UYGUN demem.

Umarım anlatabilmişimdir.

Forumumdaki herkesin en iyi aletlere layık olduğunu bir yönetici olarak herkesten iyi bilirim efendin.

BİLİNE.

a.ozdemir
    Selamlar,

Bir Harita Mühendisi olarak, hem bu tür cihazların satışında görev almam, hem de bizzat kendim siz mimarlar için bu işleri yapmam nedeniyle bir kaç yorum yapmak istedim.

Öncelikle şunu belirtmek isterim, her ölçü hatalıdır ! Mühendisliğin amacı, bu hatalar silsilesini en aza indirip kaliteli ölçmeler meydana getirmektir. Bir şerit metre, gergin tutulmasına, sıfır noktası hizasına, yataylığına, dolayısıyla kullanıcı hatalarına göre ölçü yapar. Lazer metrede ise bu hatalar %90 daha azdır çünkü hangi marka olursa olsun ortalama 100 metrede +/- 3mm. hata ile ölçü yapar ve üzerinde su terazisi de bulundugu için yataylık sorunu da ortadan kalkmış olur.

Total Station ile ahşap detayı almaya gelince, ben bu aletle bir camideki hemen hemen tüm detayları aldım. Cami içi tavan işlemelerine kadar. Ama elbetteki 1cm. ya da yarım cm. den küçük mesafeli detayların alınmasını tavsiye etmem çünkü cihazın lazer pointer'ının kalınlıgı da işin içerisine giriyor ve detaylara tam okuma yapamıyorsunuz. Bunlar için en ideal olanı Laser Scanner dediğimiz ve saniyede binlerce noktayı mm. hassasiyetinde, gerçek renklerinde 3D olarak ölçen profesyonel cihazlar. Böyle bir cihazla Ortaköy camii yaklaşık 4-5 saat gibi bir sürede ölçülebilir.
    Bu arada ukalalık etmeden bir yeri de düzeltmek istiyorum. Total Station'ların kısa adı TPS diil, bu sadece Leica marka Total Station'ların modellerini belirten harfler. Firmadan firmaya değişir. Şu anda bu cihazların en profesyoneli, Amerikan menşeili olan Trimble marka cihazlardır. Bünyesinde Carl-Zeiss'tan Nikon'a kadar bir çok firmayı barındırmaktadır. Ayrıntılı bilgi için www.graftek.com.tr sayfasını ziyaret edebilir ya da benimle irtibata geçebilirsiniz.

İyi çalışmalar...

cüneyt aydıngün

Smile

Faydalı ve rölöve için gerekli bir alet.

betyy

Smile

merhabalar
    Okuduğum dönemde yaklasık iki yıl önce Kütahya Kiremit Fabrikası'nın rölöve çalşmaların da lazerle ölçü aldık.Bu sayede ulasamadıgımız yada metremızın yetmedıği yerlerde bize çok kolaylık sağladı.Bahsedilen restorasyon arkeolojiye bağlantısında ise BENCE bir mahsur olmamalı.Çünkü restorasyon zaten eski yapıları, yeri gelince tarihteki yaşananları
    incelemektir.Arkeolojide tarih incelendiği için bizler için avantaj olacağını düşünüyorum.
    Saygı değer ayasofya; hedebedeyı yanlış anlamış olabırsınız.Burda hepimiz öğrenğimiz bilgileri paylaşmak için varız.Ve ne güzeldirki böyle aletler için öncülük edenlerdensiniz.Sadece ilk okuduğumda yanlış anlamış olabiliceğinizi düşündüm.Bunuda affınıza sığınarak belirtmek istedim.
    Saygılar İyi Çalışmalar

Barış Altan
    Merhaba,
    Total station'dan başlamak üzere bütün gelişmiş teknolojilerin belgeleme çalışmalarında kullanılması artık kaçınılmaz bir mecburiyet. Zaten artık Vakıflar, Belediye vb. kamu kuruluşları rölöve projeleri için ihale açtıklarında, bu aletlerin kullanılmasını şart koşuyorlar.

Tabi daha önce de yazıldığı gibi bu aletlerin efektif kullanılması şart. Rölöve projelerinde total station kullanan biri olarak söyleyebilirim ki, bu aletin kullanılacağı mekana doğru karar vermek lazım. Küçük ve karmaşık olmayan bir mekana alet kurana kadar şerit metre ile veya lazer metre ile almak daha hızlı olabiliyor. Ayrıca aletin kurulacağı mekanın zemininin sağlam olması şart. Aksi takdirde, aleti döndürdükçe düzleçinden kayabiliyor. Bu yüzden de mesela ahşap sivil mimarlık örneklerinde total station kullanmak bazen imkansız olabiliyor, zemin çok sallandığı için.

Üç boyutlu lazer tarayıcılar ise bambaşka bir boyut. Artık özellikle anıtsal yapıların bu alet ile ölçülmesi çok yararlı oluyor. Hem hızlı hem de çok hassas ölçüm yapmak mümkün. Ölçüm sonucunda oluşan nokta bulutunun üstüne aletin üstünde bulunan fotoğraf makinesinin çektiği fotoğraflar oturuyor. Noktalar fotoğrafa altlık oluyor ve böylece elinizdeki fotoğrafa istediğiniz noktadan bakabiliyorsunuz ve tabi ki çizebiliyorsunuz. Anadolu Hisarı'nın denize bakan surunun yaklaşık 3 dakikada tarandığına bizzat şahid olduktan sonra bu işin ötesi olamaz diye düşünmeye başladım...

Güzel bir toparlama olmuş.
    Baştan beri benim de anlatmak istediğim özünde aynı.

Ama yukarıda gelişmiş teknikler kullanmamak binalara hakettikleri değeri vermemektir gibi bir çıkarım yapılmış.

Bence önemli iki konu var,

- total station benzeri aletleri kim kullanmalı. Bu harita mühendislerinin uzmanlık alanımıdır?

- Laser ya da diğer aletlerle ne kadar doğru ölçülürse ölçülsün bir yapıyı mimari proje halinde sunmak için mimar gereklidir.

Örneğin bir kale yapısını ölçmek için en ideal alet laser tarayıcı olabilir ama boyalı bir ahşap profilin doğrusunu laserle ya da başka bir elektronik aletle tespit edemezsiniz. Boyanın doldurduğu kıvrımlar, ahşabın çürümesi vs gibi eskimeleri dikkate alıp gerçek ahşap profilini mimar ya da uzman çıkarabilir.

Y. Mimar Seda A. Öztek
    www.oztekmimarlik.net

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •