14 sonuçtan 1 ila 14 arası gösteriliyor.

Konu: Çelik Yapı Sistemleri

aylinozbay

Çelik Yapı Sistemleri

Çelik binaların dizaynı ve çelik strüktürün Türkiyede kullaımı ile ilgileniyorum. Bu konuyla ilgili arkadaşlarla fikir alışverişinde bulunmak isterim.

gezginyel

Trükiye'de Çelik

Çelik mimaride gerek tasarım olsun gerekse uygulama olsun elimizde ki örnek sayısı çok az. Çelik yapıların bir çok avantajı olmasına karşın bir o kadar da dezavantajı olduğunuda unutmamak gerekir. Bunların başında imalat sırasında meydana gelen problemlerdir. Örnekle açıklamak gerekirse çelik yapıların en büyük problemi yangına karşı dayanıksız oluşudur. Bu tip çelik yapılarda yangına karşı alınacak olan izolasyon maliyeti neredeyse yapı maliyetinin 1/5 denk gelir ki bu da azınsanamayacak bir mebla tutar. Ayrıca yapıml problemleri vardır. Bunların başında çelik malzemelerin esnek olmamasından kaynaklanan problemler vardır. Eğer kaynak ile birleştiriliyorsa Türkiye'nin ikliminden kaynaklanan ısı farklılıkları nedeniyle kaynak yerlerinde çatlamalar soz konusu olabilmektedir. Fakat unutmamak gerekirki deprem Türkiye'nin gerçeğidir. İleride Oluşabilecek depremler karşısında izlenebilecek en akılcı yol yine de çelik mimariden geçer. Çelik yapılar bazı yönleri ile avantajlıdır. Bunların başında depreme karşı dayanıklılık gelir. Ayrıca günümzün devingen ortamında vakit nakittir çelik mimari uygulamda hızıda beraberinde getirir. Çelik yapılar uygulama sırasında bazı durunlarda denetimi betonarme yapılara göre çok daha kolaydır. möesela çelik kirişlerin birleşiminde bulonlar kullanılıyorsa birleşim tek bir şekilde olur böylelikle montaj hatasına izin verilmez çünkü malzeme üzerine açılmış olan delikler birbirini tutmayacaktır.Ayrıcabulonlardaeksik olan yerler hemen görülerek hem uygulayan işçiyi hemde kontrol mühendisini uyarmaktadır. Bulonların yeterince sıkılıp sıkılmadığı da öenmli bir konudur. Bunun için de yeterince sıkılınca ucları kendiliğinden kopan bulonlar bulunmaktadır. Artık bu tip bulonlar artık ülkemizde de üretilmektedir. Çelik yapılar hava koşullarından beton kadar etkilenmez bu sebele hızlı ve her hava koşulunda yapılabilmektedir.

Her neyse..... Çelik yapıların avantajları ve dezavantajları burada saymakla bitmez. Türkiye çelik yapılaşmaya mecburdur. Çelik konusunda bilgi alışverişinde bulunmak isteyen arkadaşları bu başlık altında bekleriz.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu

Saygılarımla ......

aylinozbay

çelik cons.

ben çelik ev yapan bi firmada çalışıyorum. bizim yaptığımız evler daha çok 2-3 katlı yapılar ve hafif çelik yapılar olarak tanımlanıyor.
    Kolon ve kirişler için kullandığımız kesit C profil ve bulonlu birleşimler yapıyoruz. Ana kolonlar arasında da galvanizli sacdan bölücü duvarlar üretiyoruz. Kullandığımız sistem temel olarak bu.
    Ama ben çelik konusundaki bilgimin bu kadarla sınırlı kalmamasını istiyorum. O yüzden bu konuyla ilgilene arkadaşlarla fikir alışverişinde bulunmak ve bilgilerimi geliştirmek isterim

enginnallı

slmlar

slmlar ismim engin nallı gazi üniversitesinde öğrenciyim.arkadaşlar allah rızası için çelik ev projesine ihtiyacım var bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.şimdiden teşekkürler.

erdem_bozkurt

hafif çelik yapı sistemi

merhaba aylin hanım ben 1999'dan bu yana çelik evler yapıyorum.İlk evlerimizi ankara da incek köyünde yapmıştık.O zamanlar 3 mm c kesitli çelik çerçeveler oluşturuluyor ve araları ince galvaniz profillerle örülüyordu ama o zamanlar daldırma galvaniz yerine epoksi boya kullanılıyordu çeliğin korunmasında sonrasında aynı sistem (nokta taşıyıcılı çelik çerçeve sistemi) galvanize daldırma olarak devam etti ta ki hafif çelik sistemi gelene kadar bu sistem de maliyet daha da düşüyor ve işçilik kolaylaşıyordu aynı zaman da sağlamlık ve taşıyıcılık da gücünden bişey kaybetmiyordu.Hafif çelik sistemi türkiye de daha hızlı yayıldı ama bu alanda faliyet gösteren firmaların gerek fuar gerekse örnek evlerini gezdiğimde birçok detayın atlandığını her zaman gördüm bunların en önemlisi çatı arasında yoğuşan ısının dışarı atılamaması!Ayrıca subasman betonu kod bozukluğundan dolayı genelde 8 cm civarında zemine şap geldiğinde zemin kat duvar yüksekliği 10 cm kadar düşmektededir ki bu merdiven hesabını da (rıht yükseklikleri) etkiler.Hafif çelik yapı üreten tüm firmalar genelde detay olan çatıları da hala çözememektedir ve bunun çözümünü şantiyeye sevketmektedir.

Star_Mimar
    Reklamdan ziyade bilgi edinme amaçlıydı..

Neredeyse bütün kelimeler sizi işaret ediyor. Bu tür bilgilendirme/bilgi edindirme amaçlı içerikleri panoya yazınız.

Bayraktar

Gecici Deprem Konutlari

Merhaba,
    ben bu siteye daha yeni üye oldum ve neyin nasil oldugunu bilmiyorum. Ben projem icin ARKIV sitesinde gecici deprem konutlari ile alakali bir proje buldum fakat resimlere ve habere giremiyorum. Bunun icin üye olmam gerektigi konusunda bilgilendirildim ve üye oldum ama yinede olmadi. Siz bana bu konuda yardimci olabilirmisiniz.

slmlar...
    Çelik dikmelerin(kolonların) arasındaki mesafe max kaç olmalıdır??
    Acil yardıma ihtiyacım var. Teşekkürler....

Star_Mimar
    Bu tamamen sizin mimari projeniz yanısıra, mühendislik hesabından çıkacak sonuçla ilgilidir.

Star_Mimar
    Genel anlamda bir bilgi isterseniz, makas aralıklarını 6,00 m olarak düşünebilirsiniz..

Açıklık olarak 18,00 m - 20,00 m geçilebilir.

Çelik yapı ve çelik çatı ile ilgili işlemlerinizi http://www.celikcatimodelleri.com ve http://www.celikcatifiyatlari.com sayfalarına bakarak devam edebilirsiniz.

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konunun Etiketleri

Mesaj Yazma Hakları

• Yeni mesaj gönderemezsiniz
  • Mesajlara cevap veremezsiniz
  • Mesajlara ek yükleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •