9 sonuçtan 1 ila 9 arası gösteriliyor.

Konu: 3d Resimler Nasil Yapılıyor.

fatihred

3d Resimler Nasil Yapılıyor.

Turkiye'de bildigim kadar ile bir firma 3Boyutlu Afişler Yapıyor.Bunun Nasıl yapıldıgına Dair Birbilgisi Veya dökümani olan Bir arkadas varsa memnun olurum.
    Duyduguma Göre 3d max Yani 3B programlar ile yapılıyormuş.
    Ama o goruntuyu 3b goruntusunu resme aktarmak nasıl olacak onu anlamadım.

Alıntı Orijinal metin HeLeNe tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle

Bir akıl yürütme yapalım...

aşama 1: Yere çizilecek "resim" ler ana hatlarıyla herhangi bir 3d yazılımında çizilir, kabaca modellemeniz yeterli, bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta, gercek dünyadaki zeminin 3d yazılımında da bir plane nesnesi ile temsil edilmesi. Sonra kabaca çizilmiş olan bu 3d sahne bir kamera yerleştirilerek render edilir. Bu arada bu kameranın mercek seçimine dikkat edilir mesela 50 mm odak uzaklıklı bir mercek seçilir.

Aşama 2 (zor): Daha sonra bir gece resmi aktaracagınız caddeye gidilir. Bir projeksiyon makinası alınır render edilmiş olan resim yere yansıtılır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey projeksiyon makinasının merceği ve yerden yuksekliği ile zeminle yaptığı açının 3d ortamındaki kamera ile tıpatıp aynı olmasıdır. Sonra yere yansıtılan bu görüntü üzerinden resmin ana hatları yere çizilir ve renklendirilerek detaylandırılır. Belli bir açıdan bakarsanız fotoğraflardaki görüntüyü alırsınız ama mesela ters taraftan bakarsanız ortaya çıkan görüntü bu olmaz.

Aşama 2 (kolay) : Az önce anlatılan biraz zor muydu? -Tamam daha kolayı var. Aşama 1 de rendırladığınız görüntüyü kamera yerine bir spot ışığı koyarak bir plane üzerine yansıtın ve plane üzerine yansımış olan bu görüntüyü plan görüntüsünden render edin. Bu görüntüyü bir kaguda plot edin karelere bölün ve istediğiniz herhangi bir yere çizin. Doğru açıdan baktığınızda bu resimlerdeki gibi görünecek.
    www.cetintuker.com
    Bazi Türkçe karakterleri yazamiyorum :(

1. MAxda çizilen ve render edilen görüntü
    2 ve 3 max ortamında spot ışığı ile yere yansıtılan görüntü
    4. caddeye cizilecek görüntü yami max ortamında plane üzerine yansıtılan görüntününü plan /top viewport tan bakılarak rendırlanmış hali.

4 numaralı görüntüyü birebir aynı olarak yere çizerseniz siz de bu tarz bir resim yapabilirsiniz
    Eklenmiş İmajlar Eklenmiş İmajlar     
    www.cetintuker.com

fatihred
    Açıklaman için Teşekkurler Çetin Türker.
    Biz Reklam Reklam Şirketi olarak Yapmak istedigimiz.Plotter da Bastıgımız bir afis asıldıgı yerde 3Boyutlu olarak gözükmesi.Zaten Bir acıdan gözükecek.Ancak onu nasıl yapılır.Biz biraz bir çalışma yaptık ancak bir verim elde edemedik.
    Allattaki adreste bunun örnekleri Eger bu konuda yardimci olursanız memnun olurum.

http://www.signadco.com/3d.htm

cetin_tuker@yahoo.com

mail adresim telefonunuzu bildirirseniz konusabiliriz. sanırım neden verim alamadıgınızı anladım.
    www.cetintuker.com

icandemiri

Farklı

Ben bu 3d reklamların farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını görmüştüm
    mesela havuzun içinde cola içen kadını ele alırsak bu fotoğrafa tepeden bakıldığı zaman havuzu 2,5 mt * 2,5 mt olduğunu düşünün ama kadının havuzdan taşan bacağı 5 mt uzunluğunda ama o açıdan bakılınca ancak o perspektifi kazanıyo umarım anlatabilmişimdir. O fotoğrafları bi araştırın görünce hemen kavrıyacaksınız. Ama nasıl yapabileceğiniz hakkında bir fikir yürütemedim şimdi

icandemiri

Soakak Resimleri

"O fotoğrafları bi araştırın görünce hemen kavrıyacaksınız. Ama nasıl yapabileceğiniz hakkında bir fikir yürütemedim şimdi"
    ---------------------------------------------------------

Yukarda nasıl yapıldığını anlatmıştım....
    www.cetintuker.com

Alıntı Orijinal metin icandemiri tarafından gönderilmiş Mesajı Görüntüle
    Ben bu 3d reklamların farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını görmüştüm
    mesela havuzun içinde cola içen kadını ele alırsak bu fotoğrafa tepeden bakıldığı zaman havuzu 2,5 mt * 2,5 mt olduğunu düşünün ama kadının havuzdan taşan bacağı 5 mt uzunluğunda ama o açıdan bakılınca ancak o perspektifi kazanıyo umarım anlatabilmişimdir. O fotoğrafları bi araştırın görünce hemen kavrıyacaksınız. Ama nasıl yapabileceğiniz hakkında bir fikir yürütemedim şimdi
    Yukarda nasıl yapıldığını anlatmıştım....
    www.cetintuker.com

Konu ile İlgili Bilgi

Users Browsing this Thread

1 adet kullanıcı bu konuyu ziyaret ediyor. (0 üye ve 1 ziyaretçi)